Αντιρατσιστικό φεστιβάλ

Στο αντιρατσιστικό φεστιβάλ που διοργάνωσε  η ένωση γονέων και κηδεμόνων της Αγίας Βαρβάρας το σχολείο μας έδωσε δυναμικά το παρόν παρουσιάζοντας ένα μουσικοχορευτικό πρόγραμμα διάρκειας δυο ωρών με θέμα «ταξίδι στις μουσικές του κόσμου». Στο πρόγραμμα πήραν μέρος 42 παιδιά και των τριών τάξεων, τα κείμενα και την παρουσίαση ανέλαβε ομάδα της τρίτης τάξης, τις χορογραφίες η Φρόσω  Τσέλιου, ενώ τη μουσική καθώς και τη γενική επιμέλεια της εμφάνισης τους  είχε  η καθηγήτρια της μουσικής Σβεντζούρη Ξένια. Τα παιδιά δούλεψαν με πολλή όρεξη και κέφι. Παρά τις δυσκολίες, κατάφεραν σε λιγότερο από ένα μηνά προετοιμασίας να παρουσιάσουν ένα πρόγραμμα που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις τόσο για τις πρωτότυπες χορογραφίες όσο και για τα ιδιαιτέρα, παράξενα αλλά και οικεία μουσικά ακούσματα των διαφορών λαών ,ερμηνευμένα από τους ταλαντούχους μαθητές μας. Ευχαριστούμε τους περσινούς μας μαθητές, Βασίλη Αγγελόπουλο, Μάριο Ιωαννίδη και Λαμπρινάκου Νάνσυ για τη συμμετοχή τους, καθώς επίσης το σύλλογο γονέων  και κηδεμόνων για την πολύτιμη βοήθεια του και όλους όσους βοηθήσαν στην παρουσίαση αυτού του προγράμματος.