Θεματική εβδομάδα

Ο σύλλογος καθηγητών του σχολείου μας- με την αμέριστη συμπαράσταση και τη συμμετοχή του διευθυντή κ. Κανέλλου Πέτρου- ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Υπουργείου Παιδείας για την οργάνωση της Θεματικής Εβδομάδας δράσεων και ενημέρωσης των μαθητών μας, πραγματοποίησε τις ακόλουθες δράσεις-σεμινάρια:

1. Ενημέρωση των μαθητών της α΄και β΄γυμνασίου σχετικά με θέματα διατροφής στην εφηβική ηλικία από τους εκπροσώπους του ΚΕΕΛΠΝΟ (Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων ) κ. Λιάντη Ηλία (ψυχολόγο MSc) και Ιγνατιάδη Ιωάννα.

2. Ενημέρωση των μαθητών της β΄και γ΄γυμνασίου για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος, στα πλαίσια προγράμματος της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας «Μαθαίνω να μην καπνίζω» από την κ. Δέμη Μαρίνα (ψυχολόγο).

3. Ενημέρωση-συζήτηση των μαθητών της γ΄γυμνασίου σχετικά με θέματα εξαρτήσεων και εθισμού από τις εκπροσώπους του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Άρηξις», κκ. Πρωτοψάλτη Κυπαρισσία (Κοιν. Ανθρωπολόγο και εκπαιδεύτρια ενηλίκων) , Λυμπέρη Πηνελόπη (επιστημονικά υπεύθυνη του Κέντρου, κοινωνική λειτουργός) και Κανέλλο Πέτρο, δ/ντή του σχολείου.

4. Ενημέρωση-συζήτηση των μαθητών της γ΄γυμνασίου για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και το AIDS από την εκπρόσωπο του ΚΕΕΛΠΝΟ κ. Παναγοπούλου.

5. Ενημέρωση-συζήτηση των μαθητών της γ΄γυμνασίου για τους κινδύνους των ναρκωτικών ουσιών από τις εκπροσώπους του Κέντρου Πρόληψις κκ. Πανταζοπούλου και Κούβαρη.

6. Παρουσιάσεις powerpointστους μαθητές της γ΄γυμνασίου σχετικά με τις βλαβερές συνέπειες του αλκοόλ στους εφήβους από τον συνάδελφο κ. Βαφειαδάκη Ιωάννη και σχετικά με το bullyingαπό τη συνάδελφο κ. Αδάση Αθανασία. Προβολή μαγνητοσκοπημένης ομιλίας του κ. Σιώμου, παιδοψυχολόγου, αναφορικά με το πρόβλημα του εθισμού στο διαδίκτυο.

7. Παρουσίαση powerpoint σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό από τη συνάδελφο κ. Κατσαρέα Ουρανία.

8. Προβολή ντοκιμαντέρ και ταινιών ως αφόρμηση για παιδαγωγική συζήτηση σχετική με τους 3 άξονες: Διατροφή και ποιότητα ζωής, Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων. Εφαρμόζοντας τις προτάσεις του ΙΕΠ δόθηκε ιδιαίτερο βάρος στους άξονες Διατροφή, δικαιώματα του παιδιού, που προσεγγίστηκαν διαθεματικά, μέσα από την διδασκαλία του κάθε μαθήματος.

9. Δράση για τα δικαιώματα του παιδιού βασισμένη στην αρχή διακήρυξης δικαιωμάτων του παιδιού.

10. Σεμινάριο πρώτων βοηθειών από τον εκπαιδευτή καρδιακής αναζωογόνησης κ. Σπανόπουλο Γεώργιο στο αμφιθέατρο του σχολείου.

11. Επίσκεψη στο εκπαιδευτικό ίδρυμα «Αττική Παράδοση». Οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του πνευμονολόγου κ. Μπεχράκη με τίτλο "Μαθαίνω πως να μην καπνίζω".